Zakompleksione dzieci
Wychowanie dziecka to najtrudniejsze zadanie z którym rodzicom przyszło się zmierzyć. Dobre wychowanie to wielka sztuka a przed rodzicami droga długa i wyboista. Każde dziecko ma inny charakter. Widać to szczególnie gdy mamy dwójkę lub więcej pociech. Jedno jest radosne, inne ma bardziej wybuchowy temperament.
Dziecko potrzebuje bliskości i ciepła a miłość rodziców jest dla niego najważniejsza. Sama miłość jednak nie wystarczy. Aby dobrze wychować swoje pociechy konieczne jest wpojenie im kilku ważnych zasad, które znacznie ułatwią Wam przejście przez cały proces wychowawczy.
Bezpieczeństwo
Gdy dziecko nie ma wyraźnie określonych zasad i wytyczonych granic może poczuć się zagubione w świecie dorosłych. Dziecko, które wie co go czeka jest o wiele spokojniejsze. Codzienne rytuały wprowadzone w życie wcale nie muszą być złe. Kolacja o 19.00, potem kąpiel i czytanie bajek na dobranoc nie sprawia, że Twoje dziecko będzie znudzone, wręcz przeciwnie będzie radośniejsze i spokojniejsze.
Krytykowanie
Wolisz słyszeć pozytywne czy negatywne komentarze na swój temat ? Oczywiście, że nie lubimy jak ktoś nas krytykuje. Staramy się dążyć do perfekcji a każda negatywna opinia podcina nam skrzydła. Tak samo jest z dziećmi.
Jesteś głupi, nie potrafisz, ty matole – takie stwierdzenia mogą ciągnąć się za dzieckiem przez wiele lat. Pamiętacie czasy szkolne. Gdy w początkowych klasach uczyliście się gorzej to potem przydomek średniaka był z Wami aż do końca szkoły. Jeśli powiesz dziecku, że jest złe i głupie to samo będzie o sobie tak myśleć. Skoro takie słowa wypowiadają osoby, które są dla dziecka najważniejsze i najukochańsze to muszą być prawdą. Na stronie internetowej, którą bardzo polecam czyli Blog Ojciec, możemy przeczytać wiele ciekawych postów odnośnie dawania klapsów dzieciom.
Klaps
Temat tabu o którym wszędzie mówią ale i tak wielu rodziców pozwala sobie na dawanie klapsa. Klaps to nie bicie, a dany od czasu do czasu nikomu przecież nie zaszkodzi. To najbardziej mylne podejście jakie istnieje. Każde uderzenie nawet to najmniejsze to naruszenie godności małego człowieka. Dzieci, które są karane w ten sposób są nieśmiałe i zamknięte w sobie. I niestety są bardziej skłonne do przemocy wobec innych rówieśników. Ponieważ w domu jest przyzwolenie na kary cielesne to konflikty w przedszkolu czy szkole są rozwiązywane w podobny sposób.
Nie wolno
Nie to najczęściej używany przysłówek wśród rodziców. Nie rób tego bo nie wolno, nie umiesz mama zrobi to lepiej, nie ruszaj bo się poparzysz. Nie nauczymy dziecka samodzielności jeśli we wszystkim będziemy go wyręczać. Dajmy dzieciom swobodę aby same mogły podejmować te małe decyzje życia codziennego. Oczywiście musimy je wspierać i obserwować bo dzieci jak to dzieci uwielbiają psocić i mogą sobie zrobić krzywdę. Ale zbyt często stoimy im nad głową i w ten sposób zabieramy im kawałek radości z dzieciństwa. Gdy dziecko pobrudzi buzię lodami czy poskacze trochę po kałuży nic złego się nie stanie.
Akceptacja
Kasia lepiej śpiewa, Milan pięknie ryzuje, Natalia gra na pianinie a Ty ? Rodzice chętnie pokazują swoim dzieciom, że inne są lepsze. Nawet nieświadome wypowiedzenie tych słów, rani nasze dzieci. Dzieci myślą, że są gorsze a rodzice wolą ich koleżanki czy kolegów. Dziecko czuje się niekochane i musi walczyć o miłość i akceptację. Nasze pociechy powinny być wspierane na każdym kroku. Musimy dawać im poczucie tego, że są ważne a ich błędy to tylko kroki do tego aby stać się lepszymi osobami. Pamiętajmy aby często powtarzać dzieciom jak bardzo je kochamy i nie bójmy się tego okazywać. Zakompleksione dzieci to zjawisko powszechne i istniejące od bardzo dawna. Uściski, radość, szacunek, miłość to najważniejsze co możemy przekazać swoim dzieciom. A okazywanie uczyć w dużej mierze sprawi, że wyzbędą się one większości swoich kompleksów.
Bardzo dobry tekst, nic mądrzejszego nie wsniosę tutaj ze swoim komentarzem.
Dzięki 🙂
Najważniejsze, żeby dziecka nie traktować z góry, tylko jak równą sobie osobę.
Bo dziecko to taki mały dorosły 🙂
Moim zdaniem krytykowanie oraz porównywanie do innych jest najgorsze.
Dzieci należy traktować na równi ze sobą.;-)
Niestety o tym zapominamy. Wielu z nas do dziś pamięta jak mama porównywała nas do koleżanki z klasy lub osiedla.
Mądry tekst, powinni go przeczytać wszyscy Rodzice
Mam nadzieję, że tak będzie 🙂
Wychowanie to złożony proces, ale powinien być oparty przede wszystkim na miłości, szacunku do dziecka i bliskości. A o tym się ostatnio zapomina. Byłam ostatnio świadkiem, jak ok. dziesięciolatek chciał przytulić się do mamy, a ona mu powiedziała, że jest za duży na przytulanie i niech nie zachowuje się jak dziecko. Przyznam szczerze, że mnie się zrobiło przykro…
Ojej, strasznie przykra sprawa. Mam nadzieję, że ta mama mimo wszystko bardzo często przytula swoje dziecko (i to dlatego właśnie chciało się przytulić), ale z jakiegoś powodu to nie był odpowiedni moment 🙁
Często jest tak, że rodzice sami nie doświadczyli takiej miłości i nie potrafią tego odwzajemnić.
Okropne to co piszesz. Matka powinna przytulać swoje dziecko niezależnie od wieku.
Staram się jasno wytyczać granicę, ale często dochodze do wniosku, że rozpuściliśmy córkę jedynaczkę 😉
Na to metoda jest prosta, trzeba postarać się o rodzeństwo 🙂
Ale.matka natura ma w d….nasze marzenia i drugim dziecku……
Z tymi rytuałami mamy trochę problem, bo jesteśmy z mężem bardzo spontaniczni 🙂 Ale odkąd synek poszedł do żłobka, to i owo musiało się zmienić. Może po części dlatego nasz synek tak uwielbia żłobek 🙂
W negatywnych postawach, które opisujesz, widzę niestety sporo ze swojego dzieciństwa. Nie byłam co prawda agresywna wobec rówieśników, ale nieśmiała i zakompleksiona – bardzo. Do tej pory walczę z niskim poczuciem własnej wartości, choć stwarzam zupełnie inne pozory.